85 let Moravského ornitologického spolku v Přerově

Září 18, 2017

Jiří Šafránek

V Přerově, dne 4. prosince 1932 proběhla v restauraci Akciového pivovaru ustavující schůze Moravského ornitologického spolku (MOS). Přerovský ornitologický spolek se brzy stal významnou československou ornitologickou organizací a to především díky své rozsáhlé vydavatelské činnosti a také vybudoval jedinou ornitologickou stanici v Československu.

Prvním předsedou spolku byl zvolen učitel František Ginter (1904–1986), člen městské rady a od roku 1945 poslanec Zemského národního výboru v Brně. Právě tento přerovský rodák byl iniciátorem vzniku spolku a organizátorem jeho další činnosti po několik následujících desetiletí. Od roku 1952 nesměl z politických důvodů vykonávat funkci předsedy ani být členem výboru, ale i přesto zůstal aktivním členem a významným podporovatelem spolku.

V padesátých letech byl znárodněn veškerý majetek Moravského ornitologického spolku (Ornitologická stanice, sbírky i rozsáhlá přírodovědecká knihovna). Spolková činnost byla zakázána, ale MOS přečkal i toto období jako zájmová složka Muzea Komenského v Přerově pod názvem Moravské ornitologické sdružení.

V březnu 1991 byla obnovena právní subjektivita Moravského ornitologického spolku registrací stanov na Ministerstvu vnitra ČR. Spolek začal vydávat celostátní ornitologický časopis Moravský ornitolog, později přejmenovaný na Ptáci kolem nás. Pokračoval ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově ve vydávání odborného ornitologického periodika Zprávy MOS a rozvíjel osvětovou a propagační činnost v oblasti ochrany ptactva a jeho biotopů.

V roce 2005 se MOS stal středomoravskou pobočkou České ornitologické společnosti a tím i součástí mezinárodní organizace BirdLife International, která sdružuje více než milion ornitologů, pozorovatelů a ochránců ptactva na celém světě.

Členi MOS pořádají každoročně řadu ornitologických exkurzí pro veřejnost, účastní se celostátních i mezinárodních projektů na výzkum i ochranu ptáků. Aktivně se zapojují do ochrany přírody, ptactva i ptačích lokalit a to převážně na střední Moravě. Svoji rozsáhlou činnost prezentují v médiích a odměnou jim je radost z pozorování volně žijícího ptactva.

Videoklip z výstavy: „80 let společně pro ptáky a pro lidi“, která se uskutečnila v Muzeu Komenského v Přerově v roce 2012, si můžete prohlédnout na: http://youtu.be/inuOUlLpOBY

Close Menu