Chřástal polní rušil noční klid v obci na Přerovsku

Občany z Penčic v noci rušil neznámý a stále se opakující pronikavý zvuk, který se již více než 14 dní ozývá z louky u jejich domů. Domnívali se, že jde o žábu, ale nikdy před tím nic podobného neslyšeli. Pořídili proto nahrávku záhadného a odeslali ji k určení do Moravského ornitologického spolku. Z nahrávky bylo ornitologům ihned jasné, že noční klid v obci ruší chřástal polní. To bylo překvapením i pro ornitology. Protože tento silně ohrožený druh chřástala se na Přerovsku nevyskytuje.

Comments Off on Chřástal polní rušil noční klid v obci na Přerovsku
Chřástal polní rušil noční klid v obci na Přerovsku
chrástal polní (foto Dušan Boucný)

Zapojte se do mapování hnízdících labutí!

Na červen loňského roku bylo naplánováno mapování hnízdního rozšíření labutí, které však bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo na letošní rok 2021 (viz Moudivláček 1/2020). Nastal tedy ideální čas celou akci po čtvrt století zopakovat a zjistit, jak jsou na tom labutě nyní. Do akce se plánují zapojit všechny moravské pobočky ČSO, záleží tedy na nás všech, zda se podaří zmapovat celou Moravu.

Comments Off on Zapojte se do mapování hnízdících labutí!

Racek tenkozobý se objevil v Chropyni – jde o druhý výskyt tohoto druhu v ČR

Národní přírodní památka (NPP) Chropyňský rybník ve stejnojmenném městečku Chropyně se ve víkendových dnech 24. a 25. dubna 2021 stala poněkud nečekaně místem s neobvykle vysokou koncentrací milovníků a pozorovatelů ptactva nebo-li birdwatcherů. V tomto konkrétním případě nebyla důvodem místní početná kolonie racků chechtavých, ale přítomnost u nás teprve podruhé pozorovaného racka tenkozobého.

Comments Off on Racek tenkozobý se objevil v Chropyni – jde o druhý výskyt tohoto druhu v ČR

Čápi přilétají na střední Moravu

Koncem března se na střední Moravě objevili první čápi bílý. Letos přiletěl první čáp do Holešova (KM) a to 12. března. Druhý čáp se objevil 23. března v Dřevohosticích (PR) a třetí 24. března v Želatovicích (PR). Následoval přílet čápů 25. března v Bohuslavicích (PV) a ve Kvasicích (KM). O den později 26. března přiletěl do obcí: Soběchleby (PR), Prostějov – Krasice (PV) a Radslavice (PR). Do sledování příletu čápů bílých se muže zapojit i veřejnost a to webu ČSO: www.birdlife.cz/capi

Comments Off on Čápi přilétají na střední Moravu
Čápi přilétají na střední Moravu
Záhlinice
Close Menu