Výrečkobraní

Výreček malý je taková dovolenková sovička. Proč dovolenková? Inu, spousta výrečkobranců jeho houkání znala z chorvatských kempů. U nás jsme ještě dva roky zpět věděli o jednom hnízdění v Bílých Karpatech (90. léta) a o pravidelných záznamech houkajících samců v nejjižnějším cípu Moravy. Poté se jeden sameček ozýval především na jaře v Olomouci, to se psal rok 2020. Všichni jsme to považovali za anomálii. Vloni zjara se ozval přítel z dávných dob studií, že bude v Olomouci a chtěl by slyšet výrečka. Tak jsme se potkali, počkali na setmění a vyrazili na známou lokalitu u ZŠ Stupkova, kde jsme uslyšeli tento hlas. A tak to všechno začalo.

Comments Off on Výrečkobraní

Jak proběhl jarní úklid Malé Lipové?

Na Josefa 19. března vypukla na Malé Lipové první oficiální brigáda. A nutno říci, že nasazení lidí i počet překonal naše očekávání. Jsou dvě možnosti a obě jsou reálné – lidi zajímá ochrana přírody, rádi přiloží ruce k dílu – no a po covidu jim také určitě chyběly kontakty s ostatními. Přesto nás počet více než 40 účastníků včetně mnoha dětí příjemně překvapil. A díky tomu se také stihlo tolik práce, ve kterou jsme ani nedoufali!

Comments Off on Jak proběhl jarní úklid Malé Lipové?
Jak proběhl jarní úklid Malé Lipové?
Věkové složení brigádníků bylo opravdu velmi pestré.

Pozvánka na jarní schůzi MOS 2022

Vážení členové a podporovatelé MOS, ráda bych Vás jménem výboru pozvala na výroční schůzi MOS, která proběhne v pondělí 7. března od 18:00 online. Mimo tradiční informace o činnosti MOS a ČSO se můžete těšit na zajímavé povídání o životě břehoušů černoocasých, zjistit, jaké rarity v loňském roce navštívily střední Moravu a odpovíme také na otázku, zda jsou ptáci dobrým indikátorem v přírodně cenných územích.

Comments Off on Pozvánka na jarní schůzi MOS 2022

Telemetrické sledování kání rousných

Použití vysílaček nabízí možnost získat extrémní škálu informací – můžeme sledovat načasování migrace, opakované využití stejných migračních tras, ovlivnění chování v důsledku počasí, věrnost zimovištím, a samozřejmě nám také pomohou přiblížit, odkud k nám káně rousné na Moravu a do Slezska vlastně létají.

Comments Off on Telemetrické sledování kání rousných
Close Menu