Výreček malý je taková dovolenková sovička. Proč dovolenková? Inu, spousta výrečkobranců jeho houkání znala z chorvatských kempů. U nás jsme ještě dva roky zpět věděli o jednom hnízdění v Bílých Karpatech (90. léta) a o pravidelných záznamech houkajících samců v nejjižnějším cípu Moravy. Poté se jeden sameček ozýval především na jaře v Olomouci, to se psal rok 2020. Všichni jsme to považovali za anomálii. Vloni zjara se ozval přítel z dávných dob studií, že bude v Olomouci a chtěl by slyšet výrečka. Tak jsme se potkali, počkali na setmění a vyrazili na známou lokalitu u ZŠ Stupkova, kde jsme uslyšeli tento hlas. A tak to všechno začalo.
Ve třetí větě jsem použil podivné slovo. Výrečkobranci. Totiž, při prvním poslouchání výrečků se sešla parta lidí, kteří se postupně trousili domů. A dva z nich šli přes olomoucký park. A slyšeli výrečka. Ale ten u ZŠ Stupkova pořád houkal. Takže jsou dva? Začali jsme shánět dobrovolníky, kteří budou po setmění chodit a poslouchat a pokryjí co nejvíc předem vytipovaných lokalit. A to jsou výrečkobranci. Byli jsme úspěšní, oba houkající samce jsme vystopovali až k obsazeným dutinám, postupně jsme viděli krmení mláďat a podobně, ve zkratce potvrzení hnízdění po dvaceti letech a poprvé ve městě. Ale stále v nás hlodá jedna otázka. O výrečcích víme z jižní Moravy, my jsme v Olomouci. Vzdušnou čarou nějakých 100 kilometrů. Že by byli jen na Mikulovsku, ten prostor přeskočili a pak se usadili na Hané? Takhle se ptáci přece nechovají. A tady začíná šance pro Vás, nové výrečkobrance!
Co hledáme? Další lokality s výskytem výrečků, samozřejmě. Místa, kde se začne tak v půlce dubna ozývat zmíněný hlas. Místa, kde po setmění uvidíte létat malinkatou sovičku. Je potřeba vědět, jak výreček žije a podle toho vytipovat místa. V první řadě potřebuje dostatečnou potravní nabídku, tj. nejmenší obratlovce a největší hmyz. Bez toho nebude ani výreček. Druhý předpoklad je vhodná dutina k zahnízdění. V našem případě to byly díry v zateplení vysekané od žlun, takže moc velké nároky na bydlení nemá. Zkrátka strom s dutinou, díra ve fasádě a podobně. Samozřejmě největší šance jsou v teplých moravských úvalech. Ale možná jsou i v kopcích, je třeba to ověřit všude! Proč to dělat? Pro dobrý pocit, že pomáháte sbírat data o prvních hnízdech a životech výrečků u nás. Stanete se součástí velkého týmu dobrovolníků, kteří jsou nadšení pro ptáky a nebrání se to společně probrat, předtím, než vyrazí na výrečky. Jak na to? Napište organizátorům na našem novém webu (vyrecci.unas.cz) a domluvíme se na termínech, lokalitě a podobně. A jak pozorování výrečka vypadá? Takhle…
Foto: Tomáš Grim (www.tomasgrim.com)