Už tradiční Výzkumný terénní víkend Moravského ornitologického spolku proběhl o víkendu 21.–23. června 2024 ve spolupráci s Regionálním pracovištěm Olomoucko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Pod mottem Jesenické chřástalování se konal poblíž Šumperka, konkrétně v Hraběšicích na jižním okraji Jeseníků. Cílem letošního „Vétévéčka“ bylo prozkoumat jižní části CHKO Jeseníky a navazující podhůří.
Víkend začal v pátek večer krátkým posezením u ohně, než účastníky bouřka zahnala do základny, kde následně probíhaly odborné noční diskuse. Ráno se pak účastníci rozdělili na skupinky a vyrazili na monitorovací body, na nichž sledovali dravce, čápy a další zajímavé druhy. Sobotní večer se nesl ve znamení odchytu chřástalů polních. Ze čtyř volajících samců se dva podařilo odchytit a okroužkovat. Zbytek noci byl věnován opět posezení u ohně.
V neděli, než se rozjeli do svých domovů, stihli účastníci ještě kratší terénní průzkum. Ukázalo se, že metoda mapování ptáků pomocí stacionárních bodů přináší své ovoce. Podařilo se zaznamenat 4–5 včelojedů lesních (Pernis apivorus), což je velmi potěšující zpráva, protože výskyt tohoto druhu nebyl už delší dobu v jižní části Jeseníků potvrzen. Ještě více potěšil pár motáků lužních (Circus pygargus) jižně od Rýmařova nebo pozorování čápů černých (Ciconia nigra), které potvrdilo přítomnost hnízdního teritoria.
Zajímavé bylo také pozorování dvou jestřábů lesních (Accipiter gentilis) a dvou krahujců obecných (Accipiter nisus)a na jednom bodu se dokonce objevil i ostříž lesní (Falco subbuteo) a orel mořský (Haliaetus albicilla).
Pestrá zemědělská krajina v podhůří Jeseníků ukázala, že je na ptáky tohoto krajinného typu poměrně bohatá. Podařilo se zaznamenat 10 křepelek polních (Coturnix coturnix), 25 ťuhýků obecných (Lanius collurio), 11 zpívajících strnadů lučních (Miliaria caladra), 5 bramborníčků černohlavých (Saxicola torquatus) a dokonce i jednu hrdličku divokou (Streptopelia turtur). Překvapivé bylo, že se v této době ozývali krutihlavi obecní (Jynx torquilla); ještě v poměrně pozdní dobu účastníci zaznamenali 5 volajících samců. Asi největším překvapením bylo pozorování dudka chocholatého (Upupa epops) u obce Brníčko, což je možné považovat za hnízdní výskyt, ale bylo by dobré, kdyby tuto lokalitu ještě někdo ověřil.
Na úplný závěr akce se dvěma účastníkům podařilo pozorovat 4 vlhy pestré (Merops apiaster) v okolí nor. Z časových důvodů už nebylo možné ověřit, jestli jsou nory obsazeny, a bude nutné se na lokalitu ještě vrátit.
Ačkoli se na akci sešlo jen 9 účastníků, získané výsledky byly více než uspokojivé. Krom toho mělo letošní „Vétévéčko“ nejen ornitologický, ale i vydařený společenský rozměr.
Foto: Janetta Hastíková – ve směru hodinových ručiček: 2x moták lužní – samice ťuhýka obecného – čáp černý