Dvě ornitologické zastávky v Polsku: Sobieszewský ostrov a mazurské jezero Łuknajno

21.12.2024

Hynek Pečinka, Marta P. Perůtková

Tento text text sice popisuje už starší, loňské zážitky, ale protože si myslíme, že je škoda text a fotky neuveřejnit, činíme tak i s odstupem času. Informace uvedené v článku jsou totiž stále platné.

Na začátku září 2023 jsme strávili 16 dní na dovolené v Polsku, především na jeho severním pobřeží. Nejprve to byl týden v Gdaňsku, posléze týden v oblasti Mazurských jezer a na zpáteční cestě jsme ještě dva dny pobyli ve Varšavě. Dovolenou u našich severních sousedů všem doporučujeme, po stránce kvality silnic a služeb, které turista při svých cestách potřebuje, jsou většinou dost před námi, historických památek a zajímavé přírody je tam taky spousta, ceny jsou příjemné a lidé milí.

Ptačí krásy na dohled Gdaňsku

Jako amatérští ptakomilci jsme do naší cesty zařadili návštěvu dvou vyhlášených ptačích lokalit a samozřejmě jsme si ptáků všímali během celé doby pobytu v Polsku. První z míst, kam jsme se vypravili zvlášť kvůli ptákům, byl Sobieszewský ostrov v těsném sousedství Gdaňsku v ústí řeky Visly do Baltského moře. Na ostrově byly zřízeny dvě ornitologické rezervace, Ptačí ráj (Ptasi Raj) a Racčí duna (Mewia Łacha).

Na území Ptačího ráje je několik vodních nádrží, bažiny, louky a les. Vyskytuje se zde asi 320 druhů rostlin a více než 200 druhů ptáků, z nichž 45 zde hnízdí. K nejzajímavějším hnízdícím druhům patří rybák malý, kulík písečný i říční, bukač, chřástal kropenatý i malý, sýkořice vousatá a slavík modráček. Příležitostně zde hnízdí i husice liščí, kajka mořská nebo ústřičník velký. Během migrace a zimování zde lze pozorovat různé druhy kachen, labutí a hus, ale i racky, rybáky a bahňáky. Jejich hojnost samozřejmě přitahuje dravce: orly mořské, sokoly stěhovavé, káňata, jestřáby a krahujce. My jsme ale viděli hlavně labutě, volavky, kormorány a roháče.

Nejen racci na Racčí duně

Rezervace Racčí duna je jediné místo v Polsku, kde přirozeně žijí tuleni baltští, a chrání hnízdní kolonie rybáků, břehulí a volavek. Vyskytuje se zde téměř 300 druhů rostlin a na 120 druhů stěhovavých ptáků včetně ze Sibiře migrujícího jespáka obecného. Výborné potravní podmínky tu mají různé druhy racků, ústřičníků, kormoránů, labutí, jespák rezavý, kulík písečný i říční, hoholka lední, hohol severní nebo polák chocholačka. Pro rybáka dlouhoocasého je ústí Visly jediným hnízdištěm v Polsku. Nachází se zde také největší koncentrace racka malého v Evropě, podle nějž ostatně získala rezervace své jméno. Nám se mimo jiné podařilo vidět právě ty kulíky pobíhající na písečných dunách. Podle přítomných cedulí právě měli hnízdit, proto byl přes pláž také natažen ochranný plot do výšky pasu.

Na Mazury k jezeru Łuknajno

Druhou polovinu objevování Polska jsme strávili na Mazurách, v regionu na severovýchodě země, v příhraničí s Běloruskem, Litvou a ruským Kaliningradem. Charakteristické pro tento kraj jsou, kromě památek na středověké Německé rytíře („křižáky“ neboli johanity) a hrůzy  dvou světových válek 20. století také lesy a obrovské vodní plochy ledovcových jezer. Největší z nich a zároveň největší v Polsku je jezero Śniardwy s plochou 114 km2. Na jeho severozápadním cípu, oddělené jen asi 500 metry země, se nachází jezero Łuknajno, ptačí rezervace. Vyskytuje se tu až 175 druhů ptáků, z toho 95 druhů hnízdí, třeba labutí je tu až 2500 jedinců. Spatřit lze zrzohlávku rudozobou, motáka pochopa, ale také kormorána, volavku popelavou a orla mořského. Pozorní pozorovatelé si všimnou také potápky roháče, lysky černé, lžičáka pestrého a ostralky štíhlé. Zkrátka pro ornitology je to skutečná lahůdka, což jsme mohli okusit i my.

Jak už jsme zmínili v úvodu, můžeme návštěvu Polska a hlubší poznání historie, přírody, kultury a obyvatel této naší sousední země jen doporučit. Pro vás jsme vybrali dvě ornitologické ochutnávky, ale je toho samozřejmě víc, co se dá v Polsku zažít a vidět. My jsme třeba viděli živého losa, a hned dva!

Hynek a Marta Pečinkovi

Fotky: Ve směru hodinových ručiček – (1 a 2) Kulíci na Racčí duně, autoři nadrzeki.com a kuling.pl; (3) Ptačí pozorovatelna u jezera Luknajno, autor e-turista.pl; (4) Cedule z Ptačího ráje (foto: autoři článku); spodní panoramatická: Jezero Luknajno (foto: autoři článku)

Close Menu