Z Radešínské Svratky na Vysočině, z Děčína, z Brna, Vsetína i odjinud z celého Česka nám letos na jaře veřejnost nahlásila výskyt netradičně zbarveného kosa černého. Pozorovaní jedinci nejsou černí, ale více či méně černobílí.
Jde o barevnou anomálii, odborně nazvanou leucismus, charakteristickou poruchou tvorby melaninu. Melanin je chemická látka přítomná v těle, která je zodpovědná za vytváření barevného pigmentu ve vlasech, očích a kůži. Leucismus se může vyskytnout i u dalších druhů ptáků, savců nebo u plazů. Jedinci stižení leucismem nemají na rozdíl od albínů červené oči, ale světlejší nebo modře zbarvené. Zvířata s touto poruchou si mohou částečně zachovat na části těla i původní zbarvení, a proto jsou strakatá a velmi nápadná.
Výskyt zajímavě zbarvených kosů zaznamenali ornitologové i veřejnost už dříve, jak je zřejmé z tohoto staršího článku, ale z hlášení našich členů a příznivců je zřejmé, že letos na jaře je jich jaksi víc. Třeba nějakého potkáte i vy, pokud se budete kolem sebe pozorně rozhlížet.
Foto: Petr Jonáš, Zdeňka Hermannová, Eliška Kunstmüllerová, Dagmar Blažková