Březnové novinky z telemetrie kání rousných

Duben 1, 2024

Ondřej Boháč, Moravský ornitologický spolek

V nyní již loňské zimě 2023/2024 jsme se opět věnovali výzkumu zimování káně rousné, a to formou telemetrie, tedy technologie umožňující měření na dálku a dálkový přenos dat. Kromě sledování vývoje na zimovištích a období jarní migrace nám nyní bude poskytovat informace i šest nově nasazených vysílaček. Zima jinak byla na výskyt káně rousné velmi slabá v oblasti Hané, lepší situace ale byla po třech letech opět v Jeseníkách. Migrující ptáci si letos pospíšili a u snímků níže se můžete dočíst pár zajímavostí.

 

Teprve podruhé se nám povedlo vysílačkou vybavit v březnu i tuto samici. O její cestě k dnešnímu dni se dočtete níže. Zatím jsme vždy označovali záměrně starší jedince, letos jsme zkušebně označili i dva mladé ptáky. Uvidíme tak, jak se budou chovat na rozdíl od starších ptáků během migrace i v hnízdní době.

První jedinec označen jako zimující v lednu vyrazil na hnízdiště počátkem března. Bez delších zastávek se během tohoto týdne dostal až k Moskvě. Zatím to tak opět vypadá na jedince ze Sibiře.

Cesta naší nově označené samice z letošního 8. března nás zatím opravdu překvapuje. Během týdne se dostala na hranici Běloruska s Ukrajinou a náhle velmi netypicky otočila svůj směr čistě jižním směrem. Pokračuje tak již pěkný kus cesty a přiblížila se Moldavsku.

Zatímco někteří jedinci ze svých zimovišť jsou již tři týdny na cestě, věrný zimovišti zůstává samec označený v únoru 2022 na Slezské Hartě. Na zimovišti na západní Ukrajině je od poloviny prosince a pohybuje se celou dobu na malé ploše.

O bláznivém chování samce označeného na konci prosince 2022 jsme vás informovali již během zimy. Opravdu velmi flexibilní pohyb předváděl po celou zimu, kdy přeletoval přes celou východní Ukrajinu a nalétal tisíce kilometrů. Nejjižnější pozice dosáhl pták 8. března, když dolétl až k Azovskému moři. Od té doby opět rychle začal směřovat na sever a zdá se, že již na hnízdiště.

Close Menu